Jak podają źródła kościół i parafia istniały już w 1456r. Wieś Pawłowo w XIV wieku należała do rodziny Boleściców /Jastrzębców/ z Dzierzgowa i Szumska. W roku 1495 wieś należała do spadkobierców Mikołaja Nagórki z Dzierzgowa.

W początkach XVII wieku była w rękach Baranowskich, w początkach XIX w. w posiadaniu Dziedzickich.

Parafia została erygowana 2 lutego 1456 roku staraniem Mikołaja Nagórki z Dzierzgowa, sędziego, później kasztelana ciechanowskiego, właściciela wsi, przez Pawła Giżyckiego biskupa płockiego.

Obecny kościół został wzniesiony w pierwszej połowie wieku XVI staraniem Jana Dzierzgowskiego, wojewody ciechanowskiego i jego brata Mikołaja Dzierzgowskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego, przez którego również był konsekrowany. Wewnątrz kościoła znajduje się renesansowy nagrobek Dzierzgowskich: Jana, wojewody i wiceregenta mazowieckiego (zm. 1558r.), jego żony Doroty Sobockiej oraz syna Feliksa, kasztelana liwskiego (zm. ok. 1572 r.). Nagrobek pochodzi z XVI wieku, wykonany z wapienia pińczowskiego, piętrowy, był bardzo zniszczony w czasie wojen (odrestaurowany w 2019 r.). Nagrobek przedstawia leżące postacie zmarłych (rodzice u dołu, syn u góry) w obramieniu architektonicznym z jońskimi pilasterkami, z nieczytelnymi tablicami na cokole.